Aktualności

Praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów – skuteczne doradztwo

W związku ze wszczętym przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniem w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez podmiot leczniczy, zadaniem kancelarii było doradztwo wraz z przygotowaniem strategii mającej na celu przygotowanie podmiotu do przejścia przez poszczególne etapy postępowania.  Nasza wnikliwa ocena stanu faktycznego i prawnego pomogła doprowadzić do pomyślnego…

W związku ze wszczętym przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniem w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez podmiot leczniczy, zadaniem kancelarii było doradztwo wraz z przygotowaniem strategii mającej na celu przygotowanie podmiotu do przejścia przez poszczególne etapy postępowania. 

Nasza wnikliwa ocena stanu faktycznego i prawnego pomogła doprowadzić do pomyślnego dla podmiotu leczniczego wyniku sprawy, tj. stwierdzenia przez RPP, że podmiot leczniczy nie stosuje praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów co w efekcie doprowadziło do umorzenia przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniem w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez podmiot leczniczy. 

Z ramienia kancelarii doradztwem zajmował się  mec. Adam Koper

Przeczytaj więcej

16 marzec

SME FUND 2024 „Ideas Powered for business” – MŚP mogą zastrzec znak towarowy z korzyścią!

Każda firma, która jest zainteresowana budowaniem swojego wizerunku i zabezpieczeniem w obrocie gospodarczym znaków identyfikujących markę lub produkt, powinna zainteresować się niepowtarzalną okazją, którą daje SME FUND 2024 „Ideas Powered for business”. W ramach funduszu przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej przyznawane są m.in. dotacje na zastrzeżenie znaku towarowego w UE oraz Polsce skierowane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mających siedzibę w Unii Europejskiej. Idea programu polega na zwrocie kosztów w postaci bonów na częściowe pokrycie opłat za czynności związane z zastrzeżeniem znaku towarowego.

Na ten moment wnioski w ramach Funduszu MŚP można składać do 6 grudnia 2024 r. Uwzględniając jednak to, że Fundusz dysponuje ograniczonymi środkami, w przypadku ich wyczerpania możliwość złożenia wniosku o uzyskanie bonu danej kategorii może zostać wyłączona przed wskazaną datą.

W związku z powyższym zachęcamy wszystkie podmioty, które są zainteresowane wystąpieniem o uzyskanie dofinansowania w ramach MSE FUND 2024 do kontaktu z naszą kancelarią. Nasz zespół służy pomocą i może reprezentować Państwa firmę zarówno na etapie złożenia wniosku o otrzymanie bonu, jak i na etapie złożenia wniosku o zastrzeżenie znaku towarowego. 

Przejdź do formularza kontaktowego i zgłoś zainteresowanie zastrzeżeniem znaku towarowego.

 

Autor wpisu:

Bartłomiej Doliński – aplikant radcowski

01 marzec

Koniec z iluzorycznością wspólników wieloosobowych spółek z o.o.

Uchwałą z dnia 21 lutego 2024 r. (sygn. akt  III UZP 8/23) Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości co do roli mniejszościowych wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

„Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym” – do takiego wniosku doszedł Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu zapytania prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Lublinie:

”Czy wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów zapewniających mu możliwość swobodnego kształtowania treści uchwał na zgromadzeniu wspólników i podejmowania decyzji dotyczących działalności spółki podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych?”

Uchwała zdaje się być rewolucyjna wobec dotychczasowej praktyki w tym zakresie. Do tej pory organy rentowe wielokrotnie uznawały, że dominujący wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na jednakowych zasadach co wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., tj. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. W praktyce organów rentowych utarła się bowiem koncepcja ,,iluzorycznego wspólnika”, zgodnie z którą mniejszościowy wspólnik dwuosobowej spółki z o.o., z uwagi na dysproporcje w udziałach, miał być powoływany jedynie w celu zwolnienia z odprowadzania składek. Argument ten był w konsekwencji niejednokrotnie podstawą do objęcia większościowych wspólników tych spółek obowiązkiem odprowadzania składek z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Z tego też powodu wspomniana uchwała wydaje się być przełomowa dla dominujących wspólników spółek z o.o. Stając w obronie literalnej wykładni przepisów, Sąd Najwyższy wyszedł naprzeciw skłonnościom organów rentowych do modyfikacji precyzyjnie i jednoznacznie skonstruowanych norm prawnych.

Zgodnie z art. art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba będąca wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Nie spełniając żadnej z wymienionych przesłanek, większościowy wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. nie może zostać uznany za zobowiązanego do odprowadzania składek z tego tytułu.

 

Autor wpisu:

Karolina Matlęga – aplikant radcowski

26 luty